Piemiņas zīme Albertam Kronenbergam

Piemiņas zīme Albertam Kronenbergam

Neparastā piemiņas zīme  pazīstamajam latviešu grafiķim un dzejniekam Albertam Kronenbergam uzstādīta Jūrmalā . Tā darināta atvērtas grāmatas formā, pēc mākslinieka darbu motīviem, par godu viņa 120 gadu jubilejai.

Alberts Kronenbergs (1887–1958), ko pazīstam galvenokārt kā bērnu grāmatu autoru un ilustratoru, dzimis un uzaudzis Jūrmalā, Slokā. Pirmo izglītību ieguvis krusttēva Alberta Hāznera tautas skolā. 1903. gadā Kronenbergu ģimene pieņēma tālaika latviešu zemniekiem neraksturīgu lēmumu — sūtīt jaunāko dēlu mākslas skolā. Alberts iestājās B. Blūma zīmēšanas skolā un pēc trim gadiem — Jaņa Rozentāla privātstudijā, bet 1911. gadā — Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā.

Pirmā pazīstamā mākslinieka bilžu grāmata bērniem (ar autora tekstu) «Mazais ganiņš» iznāca 1931. gadā. Kopš tā laika A. Kronenberga zīmējumi un dzejoļi bijuši kopā ar vairākām mūsu tautas paaudzēm. Daudziem nav sveši autora uzburtie tēli — Mazais ganiņš, Tuntuļu Jurītis, Pieci kaķi un citi pasaku varoņi. Īpaši tuvi tie bijuši bērniem, lai gan pamācošie darbi aizrāvuši ne vienu vien vecākas paaudzes lasītāju.

AS «Būvuzņēmums «Restaurator»s» darinātā piemiņas zīme veido savdabīgu ansambli. Koka un metāla skulptūru kompleksā attēloti populārā latviešu grafiķa un dzejnieka darbu motīvi. Atvērta koka grāmata un pasaku tēli, kas izkārtojušies ap to, iezīmē vārtus, caur kuriem apmeklētāji var ienākt Slokas bibliotēkā.

Saskaņā ar arhitekta Valda Šmita un uzņēmuma vadošā tēlnieka Edvīna Krūmiņa ieceri piemiņas zīme simbolizē ceļu uz zināšanām, ko mēs gūstam caur savu bagāto literatūras mantojumu.

Projekts realizēts, daļēji pateicoties Alberta Kronenberga ģimenes finansējumam. Piemiņas zīmes uzstādīšanas vieta nav izvēlēta nejauši – kādreiz iepretī Slokas bibliotēkai atradās tipogrāfija, kurā tad arī tikusi iespiesta pirmā Alberta Kronenberga grāmata.

Tags: , , ,

Comments Are Closed