Izveido neparastu piemiņas zīmi Albertam Kronenbergam

Alberta-Kronenberga-pieminas-zime-001-cropJūrmalā uzstādīta neparasta piemiņas zīme pazīstamajam latviešu grafiķim un dzejniekam Albertam Kronenbergam. Tā darināta atvērtas grāmatas formā, pēc mākslinieka darbu motīviem, un par godu viņa 120 gadu jubilejai.

Alberts Kronenbergs (1887-1958), ko pazīstam galvenokārt kā bērnu grāmatu autoru un ilustratoru, dzimis un uzaudzis Jūrmalā, Slokā. Pirmo izglītību ieguvis krusttēva Alberta Hāznera tautas skolā. 1903.gadā Kronenbergu ģimene pieņēma tālaika latviešu zemniekiem neraksturīgu lēmumu – sūtīt jaunāko dēlu mākslas skolā. Alberts iestājās B.Blūma zīmēšanas skolā un pēc trīs gadiem – Jaņa Rozentāla privātstudijā, bet 1911.gadā – Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā.

Alberta-Kronenberga-pieminas-zime-002Pirmā pazīstamā mākslinieka bilžu grāmata bērniem (ar autora tekstu) „Mazais ganiņš” iznāca 1931.gadā. Kopš tā laika A.Kronenberga zīmējumi un dzejoļi ir bijuši kopā ar vairākām mūsu tautas paaudzēm. Daudziem nav sveši autora uzburtie tēli – „Mazais ganiņš”, „Tuntuļu Jurītis”, „Pieci kaķi” un citi pasaku varoņi. Īpaši tuvi tie bijuši bērniem, lai arī pamācošie darbi ir aizrāvuši ne vienu vien vecākas paaudzes lasītāju.

AS „Būvuzņēmums Restaurators” darinātā piemiņas zīme veido savdabīgu ansambli. Koka un metāla skulptūru kompleksā attēloti populārā latviešu grafiķa un dzejnieka darbu motīvi. Atvērta koka grāmata un pasaku tēli, kas izkārtojušies ap to, iezīmē vārtus, caur kuriem apmeklētāji var ienākt Slokas bibliotēkā. Saskaņā ar arhitekta Valda Šmita un uzņēmuma vadošā tēlnieka Edvīna Krūmiņa ieceri, piemiņas zīme simbolizē ceļu uz zināšanām, ko mēs gūstam caur savu bagāto literatūras mantojumu.


Projekts realizēts daļēji pateicoties Alberta Kronenberga ģimenes finansējumam. Pazīstamā grafiķa mazmeita Ilze Saulīte-Jansone uzskata, ka tas ir lielisks privātās un publiskās partnerības paraugs. „Šis projekts parāda cik veiksmīgi pašvaldība var sadarboties ar privātpersonām dažādu projektu realizācijā. Domāju, ka mums būtu daudz vairāk ko redzēt Latvijas pilsētās, ja līdzīgu ieceru realizācijā citas pašvaldības rīkotos tāpat kā Jūrmalas pilsētas dome,” norāda Saulīte-Jansone. Arī piemiņas zīmes uzstādīšanas vieta neesot izvēlēta nejauši. Kādreiz iepretī Slokas bibliotēkai atradās tipogrāfija, kurā tad arī tikusi iespiesta pirmā Alberta Kronenberga grāmata.

AS „Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs pastāstīja, ka, lai arī šis ir neliels projekts, tomēr tas varētu būt nozīmīgs tiem cilvēkiem, kam nav vienaldzīga Alberta Kronenberga daiļrade un latviešu literatūras vēsture. „Svarīgi ir ne tikai apzināties savu kultūras mantojumu, bet arī prast to glabāt un nodot tālāk. Es ticu, ka bērni pēc divdesmit gadiem zinās ne tikai „mikimaušus”, „supermenus” un „pokemonus”, bet arī mūsu mākslinieku radītos varoņus. Tāpēc, strādājot pie šīs piemiņas zīmes, mēs centāmies izdarīt tā, lai pasaku tēli palīdzētu nākamajām paaudzēm atcerēties par vērtībām, kuras ir bijušas svarīgas mums,” saka Mereks Mamajs.

Alberta-Kronenberga-pieminas-zime-003

Alberta Kronenberga piemiņas zīme

Comments are closed