Uzstādīts Brīvības piemineklis neredzīgiem cilvēkiem


Taktilo objektu “Brīvības piemineklis neredzīgiem cilvēkiem” 2022. gadā izveidoja “Fonds Nāc līdzās!” sadarbībā ar tēlnieku Ivaru Miķelsonu un Kārli Alaini, kā arī arhitektiem Ilzi Rukmani-Poču un Jāni Vēveri, lai arī cilvēki ar redzes traucējumiem spētu sataustīt un aptvert Brīvības pieminekļa simbolisko nozīmi un skaistumu.

Gluži kā Kārļa Zāles radītais Brīvības piemineklis, arī  tā miniatūrā kopija – taktilais piemineklis – tapis par tautas ziedojumiem (kopumā vairāk nekā 37 000 eiro), ko vāca “Fonds Nāc līdzās!”. Teritorijas labiekārtošanā atbalstu sniedza Rīgas dome, bet darbus veica AS “Būvuzņēmums Restaurators”.


Pašu miniatūro pieminekli svinīgi atklāja 2022. gada 18. novembrī.

Idejas iniciatore un līdzattīstāja, fonda “Nāc līdzās!” vadītāja Sarma Freiberga norādīja, ka doma par šādu objektu radusies jau pirms pandēmijas, jo daudzās valstīs ir šādi objekti, kas ļauj arī neredzīgajiem iepazīt pieminekļus vai nozīmīgas celtnes. “Latviski sakot, būtu taustes piemineklis. Vājredzīgiem cilvēkiem arī būs iespēja pieliekties tuvumā un izpētīt pieminekli, bet neredzīgam cilvēkam tā būs iespēja iztaustīt katru detaļu un kopumu. Ņemot vērā šodienas ģeopolitisko situāciju, kad brīvības simbols iegūst jau citu svarīguma pakāpi, man šķiet, ka tas ir īstajā laikā,” sacīja Freiberga.


Brīvības pieminekļa bronzas miniatūru veidojuši tēlnieki Ivars Miķelsons un Kārlis Alainis, arhitekti Ilze Rukmane-Poča un Jānis Vēveris. Savukārt aktieru Viļa Daudziņa un Marijas Linartes balsīs ieskaņota lielā Brīvības pieminekļa tapšanas vēsture, kuru ikviens varēs noklausīties, uz jaunā objekta noskenējot QR kodu.


“Es domāju, ka šis būs vērtīgs ieguvums ne tikai neredzīgiem cilvēkiem, bet vispār kultūras objekts, kuru varēs apskatīt arī bērni un ļaudis gados. Noskenējot šo kodu, jebkurš cilvēks varēs iegūt visu informāciju arī par lielo Brīvības pieminekli un ne tikai audiāli, bet arī telefonā būs tas teksts rakstītā veidā, lai to var izlasīt arī nedzirdīgi cilvēki,” skaidroja fonda “Nāc līdzās!” vadītāja.

Tēlnieks Ivars Miķelsons sacīja, ka teju jebkurš piemineklis ir taktils, taču šis ir tieši cilvēkiem ar redzes traucējumiem un neredzīgajiem ērtā nelielā izmērā (izmēru attiecība ir 1:50), lai katru Kārļa Zāles radīto tēlu varētu iztaustīt. “Šis ir tajā izmērā, ko neredzīgie var sajust, jo arī lielais Brīvības piemineklis ir taustāms darbs, bet tur var pielikt plaukstu tikai pie sienas, bet šis ir izmērs, ar ko var operēt. Te vēl mēs pielikām klāt sargkareivjus pieminekļa priekšpusē, jo tikai tā neredzīgs cilvēks, aptaustot šo mazo figūriņu un pēc tam pašu pieminekli, var saprast to mērogu,” skaidroja Miķelsons.


Avots: Atklās taktilo Brīvības pieminekļa miniatūru neredzīgiem cilvēkiem

Comments are closed.