Uzņēmuma vēsture

AS „Būvuzņēmums Restaurators” ir lielākais, vecākais un tradīcijām bagātākais mākslinieciskās restaurācijas uzņēmums Latvijā, kas veicis praktiski visu ievērojamāko kultūrvēsturisko un arhitektūras objektu atjaunošanu valstī.

Nu jau vairāk nekā sešdesmit piecus gadus uzņēmuma galvenais uzdevums ir valstiski svarīgu kultūras pieminekļu saglabāšana un atjaunošana. Arī mākslinieku un meistaru pieredze, kas gūta neskaitāmos objektos visu šo gadu garumā, šodien kalpo dažādu unikālu projektu, kā arī ieceru realizācijai, un ir praktiski nenovērtējama.


Latvijas PSR Celtniecības komiteja 1951. gada maijā nodibināja zinātniskās restaurēšanas darbnīcas, kuras veica gan projektu dokumentācijas sagatavošanu, gan arī projektu izpildīšanu. Šo darbnīcu dibināšana ir uzskatāma par AS “Būvuzņēmums Restaurators” sākumu.

1962. gada 1. novembrī darbnīcas apvienoja ar LPSR Kultūras ministrijas būvkantori, kas bija nodibināts 1955. gadā un izpildīja Kultūras ministrijas pasūtījumus pieminekļu restaurēšanai. Apvienotā organizācija palika ministrijas pakļautībā ar nosaukumu „Zinātniskās restaurēšanas remontu kantoris“ (ZRRK). Kopš 1965. gada 1. augusta no ZRRK projektu izstrādāšanas grupas izveidoja atsevišķu organizāciju „Zinātniskās restaurēšanas projektēšanas konstruktoru birojs“. 1975. gadā ZRRK pārdēvēja par „Zinātniskās restaurēšanas pārvaldi“ (ZRP).

Vēlāk valsts uzņēmums ieguva nosaukumu “Latvijas Restaurators”, bet 1993. gada 23. janvārī tas tika privatizēts. Aptuveni 200 bijušā valsts uzņēmuma darbinieki kļuva par jaundibinātās akciju sabiedrības īpašniekiem un akcionāriem. Tika saglabāta ražošanas bāze un restaurācijas darbnīcas Rīgā, Jelgavas ielā 36, kas deva iespēju akciju sabiedrībai “Restaurators” veiksmīgi turpināt darbu atjaunotajā Latvijas Republikā.

Visbeidzot 2004. gadā uzņēmums ieguva savu tagadējo nosaukumu akciju sabiedrība “Būvuzņēmums Restaurators”, ar kuru turpina strādāt vēl šodien.

AS „Būvuzņēmums Restaurators” ir vienīgais būvniecības uzņēmums Latvijā, kas strādā jau vairāk kā 65 gadus un var lepoties ar to, ka visu šo gadu garumā ne uz mirkli nav pārtraucis savu darbību (neskatoties uz valsts iekārtas maiņu un citiem satricinājumiem, kas to varēja apturēt). Uzņēmuma pastāvēšanas laikā ir nomainījušās vairākas restauratoru un būvnieku paaudzes, bet starp darbiniekiem ir tādi, kas nostrādājuši uzņēmumā pat vairāk nekā 40 gadus.

Rīgas pils dekoru atjaunošana

Comments are closed