Jūras virsnieku namam Liepājā atjaunota fasāde

[00] Vēsturiskie logi un durvis pēc fasādes restaurācijas

Šoruden Jūras virsnieku saieta namā, Atmodas bulvārī 9, Liepājā, pabeigti fasādes restaurācijas un energoefektivitātes paaugstināšanas darbi, un pēc ēkas iekštelpu atjaunošanas tajā plānots izvietot Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku štābu.

Lai nodrošinātu Jūras virsnieku saieta nama ēkas, tai skaitā, tās iekšējā interjera detaļu saglabāšanu, kopš 2009. gada tika veikti ēkas prioritārie restaurācijas darbi, tajos kopumā ieguldot aptuveni 1,4 miljonus eiro. Šie darbi ietvēra, piemēram, jumta restaurāciju, Rietumu terases un Ziemeļu korpusa pārseguma restaurāciju, Rietumu fasādes restaurāciju, apkures sistēmas nomaiņu, atsevišķu logu un ārdurvju remontu un nomaiņu, kā arī vienkāršotu fasādes atjaunošanu.

[03] Vēsturiskie logi un durvis pēc fasādes restaurācijas

Vēsturiskie logi un durvis pēc fasādes restaurācijas

Ziņu portāls “NRA.lv” vēsta, ka šī gada septembrī tika pilnībā pabeigta Jūras virsnieku saieta nama fasādes atjaunošana, tai skaitā, logu un ārdurvju restaurēšana un izbūvēšana. Lai paaugstinātu ēkas energoefektivitāti, tika veikta bēniņu pārseguma papildu siltināšana. Šos būvdarbus īstenoja AS “Būvuzņēmums Restaurators” Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansētā projekta “Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana Jūras virsnieku sapulču ēkā, Atmodas bulvārī 9, Liepājā”, Nr.EKII-1/4 ietvaros. Kopējās projekta izmaksas, tai skaitā projektēšana, autoruzraudzība, būvuzraudzība bija 1,03 miljoni eiro, tai skaitā, Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējums – gandrīz 0,5 miljoni eiro.

[01] Ēkas vēsturiskās fasādes daļas

Ēkas vēsturiskās fasādes daļas ar atjaunoto jumtu un logiem

Jūras virsnieku saieta namā veiktajos restaurācijas darbos daļu oriģinālo detaļu izdevies saglabāt, daļa tika izgatavota no jauna, piemēram, jumta dekoratīvie elementi – balustrādes. Tāpat ir atjaunoti vai no jauna izgatavoti koka logi un durvis. Vienlaikus ir paaugstināta ēkas energoefektivitāte, samazinot izmaksas par apkuri.

Saglabāti oriģinālie logi un durvis


Lielākā daļa nama logu ir saglabājušies no ēkas būvniecības laika – no 1907. gada. Dažus tomēr restaurēt vairs nebija iespējams. Tad izgatavotas loga kopijas apvienojumā ar jaundarinājumu – ieliktas jaunas stikla paketes, teikts laikrakstā “Kurzemes vārds”.

“Šis projekts ietver vairāk nekā simt logu un pusotra desmita durvju komplektu atjaunošanu. To paveikt nebija viegli, jo darbs sastāv no vairākiem posmiem. Restaurācija vai neatgriezeniski bojāto logu un durvju kopiju izgatavošana ir viena daļa no darba procesa, kas sākas objektā ar demontāžu, marķēšanu un fotofiksāciju. Šīs lietas ir jāpaveic precīzi, lai demontētās logu vērtnes, logu bloki, durvju komplekti un citi saistītie elementi, kas restaurācijas darbu veikšanai tiek vesti uz uzņēmuma darbnīcām, pēc tam būtu iemontējami atpakaļ to sākotnējas vietās,” laikrakstam pastāsta AS “Būvuzņēmums Restaurators” pārstāvis Jānis Riņķis

[06] Vēsturiskie logi un durvis restaurācijas procesā

Vēsturiskie logi un durvis restaurācijas procesā

“Pēc logu un durvju nogādāšanas uzņēmuma darbnīcās tika veikta rūpīga apsekošana, lai noteiktu, kuri komplekti un detaļas ir restaurējamas, bet kam jāizgatavo kopijas. Restauratoru darbu sarežģīja arī tas, ka visi logi nav vienādi. Savulaik meistari tos izgatavojuši gandrīz vai katru savā izmērā. Turklāt visā plašajā pils logu klāstā atrodami gan groplogi, gan futerlogi, daļa logu ir pavisam lieli – 5,5 metrus augsti un divus metrus plati, turpretī citi ir visnotaļ mazi (1,0 x 0,8 m).

Lielākā daļa logu un durvju ir arkveida (un daži no logiem pat pilnībā ovālas formas), kuru precīzu kopiju izgatavošana ir pietiekami komplicēts galdniecības uzdevums. Tāpēc, lai restaurētu veco furnitūru un atkārtotu vēsturiskos profilus, tiek izgatavoti arī speciāli instrumenti,” turpina J. Riņķis.

[05] Ēkas vēsturiskās fasādes daļasRestaurācijas darbu secību nosaka prioritātes


Ēkas restaurācijas darbu secību noteica ēkas saglabāšanas prioritātes un pieejamais ikgadējais finansējums, kas tika piešķirts, sabalansējot ēkas uzturēšanas vajadzības ar aizsardzības nozarē prioritārajām Nacionālo bruņoto spēku operacionālajām vajadzībām.

Restaurācijas darbi veikti saskaņā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādījumiem un izsniegtajām atļaujām.

Jūras virsnieku saieta nama restaurēšanu izmaksu ziņu nevar salīdzināt ar parastas ēkas atjaunošanu, jo tas ir kultūras vēstures piemineklis, kura restaurēšana prasa lielāku finanšu ieguldījumu un augstvērtīgu darbu.

Aizsardzības ministrija 1994. gadā Jūras virsnieku saieta namu pārņēma no Liepājas pašvaldības, jo tas atrodas Liepājas militārās bāzes teritorijā. Kopš tā laika Aizsardzības ministrija ir rūpējusies par šī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa uzturēšanu un atjaunošanu.

Aizsardzības ir nolēmusi ēkā pēc tās restaurācijas pabeigšanas izvietot Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku štābu, vienlaikus atsevišķos gadījumos nodrošinot kultūrvēsturiskās ēkas pieejamību sabiedrībai.

Jūras virsnieku saieta nams, celts laikā no 1898. līdz 1907. gadam, ir krievu jūgendstila arhitektūras paraugs, tās autors ir Pēterburgas arhitekts Sergejs Geļenzovskis.

Izmēros grandiozā pakavveida celtne, kuras kopējā platība ir 4571 kvadrātmetrs, veidota pēc Sanktpēterburgas arhitektūras ārpilsētas piļu kompleksu tipa. Ēkas eksterjeru papildina kolonnas, bagātīgi veidoti plastiskie dekori ar jūgendstila franču-beļģu novirziena elementiem. Celtnes kompozīciju nobeidz liels sfērisks kupols, kas pārsedz centrālo zāli.

Pils ārējā un iekšējā arhitektūra, tās novietojums un nobeigta kompleksa raksturs to ierindo visizcilāko Liepājas un Latvijas sabiedrisko ēku un nacionālā kultūrvēsturiskā mantojuma grupā.


Avoti:

Neatkarīgā: Par vērienīgu summu atjaunots Jūras virsnieku saieta nams Liepājā; tajā izvietos štābu
Liepajniekiem.lv: Jūras virsnieku saieta namam atjaunota viena fasāde, pārējās vēl gaida

Comments are closed